Gelecek nesil

Her yüzyılda, her dönemde, hayatın her safhasında gelecek nesillerle ilgili teoriler,tanımlamalar ve de öngörüler yapılmaktadır.İnsan beyni her geçen yüzyıl gelişimini tamamlamaktadır.

Her yüzyılda, her dönemde, hayatın her safhasında gelecek nesillerle ilgili teoriler,tanımlamalar ve de öngörüler yapılmaktadır.İnsan beyni her geçen yüzyıl gelişimini tamamlamaktadır. Elimizdeki telefondan,evimizdeki televizyonlara kadar gelişmişliğin göstergesini görmekteyiz.

Peki bu gelişmiş nereye kadar gidecek sizce!

Gelişmişlik ki gençlerde bu daha da hızlı biliyorsunuz,bize ne avantaj ve de ne dezavantaj getirecek!

Bize getirdikleri kadar götürdükleri ne olacak!

Bizden ve de gençlerden ataların dediği gibi zararın neresinden dönülürse kardır sözünde olduğu gibi daha az zararı nasıl yapabiliriz!

Derler ya gençler kafamızda milyonlarca deli sorular

Nasrettin hoca birgün eşeğe ters binmiş ya işte tam da gelecek nesil öyle bir şey.Bize Nasrettin hoca bu hareketi ile ne mesaj vermek istemiş acaba?

Bize unuttuğumuz neyi hatırlatmak istemiş?

Buz dağının görünen kısmı çok basit esasen.Eşeğe ters binmesinin;

-Farklılık olsun diye,

-Arkasını görmek için,

-Arkadan gelenlere sırtını dönmemek için yanı saygılı olmak için,

-Delilik yapayım da yüzyıllardır herkes konuşsun diye,

-Her zaman aynı şeyi yapmayın,farklı olun ki insanlar sizi ansınlar

Bunlar uzar da gider.

Oysa bunlar dediğimiz gibi buz dağının görünen kısmı ya görünmeyen kısmında ne mesaj vermeye çalışmış?

İşte şimdi sıkı durun yüzyıldır bize aktarmak istediği hatta her yüzyıl değişkenlik gösterse de sabit kalan opüf nokta geliyor.

Nasrettin hoca eşeğe ters binmesi ile bize “geçmişe takılıp kalmayın.Geçmişe takılanlar geçmişte kalırlar.Ve geçmişe takılanlar eşeğin götürdüğü yere giderler.Siz geçmişten ders alarak geleceği planlayın.Yani geçmiş tecrübelerinizle geleceği hayal ederek ve elimizdeki birçok zenginliği de kullanarak geleceğe gidebilirsiniz…” demiştir.

Şimdi gelelim gençliğe gelecek gençlerin ise biz ne yapmalıyız,gençler ne yapmalı?

Önce biz şunu asla unutmamalıyız.Gençlere asla ve asla bizim zamanımızdayken demeyin.Neden mi çünkü asla geçmişe dönemeyiz.

Unutmayalım ki biz gençlerin yüzyılında yaşıyoruz,onlar bizim yüzyılımızda değil.Yani biz deplasmandayız.Gençler bize göre daha avantajlılar.İtiraf edelim ki şimdiki gençlik bizden daha zeki ve bizden daha akıllı.Tek eksiklikleri ise tecrübeleri.Yani geleceği henüz yaşayamadıkları için gelecekte olabileceklerle ilgili bilgisizler.Oysa onun dışında çok donanımlılar.

Gelecek nesilde de yaşamak için Hz.Mevlana Celaleddini Rumi’nin dediği gibi;

“Bugübn Ahmed benim ama dünkü Ahmed değil,

Bugün Anka benim ,ama yemle beslenen kuşcağız değil…”

Kendimizi geliştirmekten ve de Allah’ın bize armağan ettiği aklımızı kullanmak gerekir.Her yeni bilgi beynimizin gelişimini dolayısı ile geleceğe bizi taşıyacaktır.

Herkesin yaptığının dışında yeni bir şeyler yapmalı,Eve giderken her zamankinden farklı bir yoldan gidelim ki yeni şeyler görme fırsatı bulalım.İşte bu bizi geliştirecektir.

Gelecek nesillere gelince onlar da bu formulü tabii ki kullanabilir onların yapması gereken bir şey daha var o da düştüğünde,hata yaptığında,üköşeye sıkıştığında yerden kalkmak olmalı.Çünkü düşmek başarısızlık değildir.başarısızlık kalkamamaktır.

Gelecekte var olmak için geçmişten ders alıp geleceği planlamaktır.

Editör

Editör

Sitenin içerik güncelleme işini üstlenen kişileriz. Kültür sanata dair haberleriniz olursa bize ulaştırmaktan çekinmeyin lütfen... haber@yolhane.com

1 Yorum “Gelecek nesil”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir