Asra damga vuran kâri: Abdussamed

Mısır’ın güneyindeki Kinâ Vilâyeti’ndeki Erment’e bağlı Mura‘aze köyünde 1927 yılında doğan davudi sesli Abdulbasid Abdussamed 30.11.1988 tarihinde çarşamba günü vefat etmiştir.

"On yaşıma geldiğimde Kur’ân’ı tamamıyla ezberlemiştim. Babam Ulaştırma Bakanlığı’nda görevli, dedem ise âlimlerdendi. Onlardan Kur’ân ilimlerini öğrenmek istediğimde bana Şeyh Muhammed Selîm’in elinde yetişmem için Tantâ’ya gitmemi söylediler. Erment ile Tantâ arasındaki mesafe çok uzaktı. Tantâ’ya gitmek üzere yola çıkmama bir gün kala, Muhammed Selîm’in, Erment’e geldiğini öğrendik. Sanki kader, en uygun zamanda bu adamı bize göndermişti. Yanına gidip kendisine Kur’ân’ı tamamıyla okudum. Sonra, yedi kıraat ile ilgili bir metin olan Şâtıbiyye’yi ezberledim." der hatıralarında davudi ses Abdulbasid Abdussamed.


Onun Kur'an okuması o kadar etkileyiciydi ki o okurken vefat eden insanlardan da İslamı seçen insanlardan da bahsedilir.

 

Peki Abdulbasid Abdussamed kimdir?

 

Tam adı Abdulbâsit Muhammed Abdussamed olan ünlü hafız, 1927 yılında, Mısır’ın güneyindeki Kinâ Vilâyeti’ndeki Erment’e bağlı Mura‘aze Köyü’nde doğdu. Ailecek Kur'an aşığı bir ailenin çocuğu olan Abdussamed'in babası Şeyh Muhammed Abdussamed de hafızlığı ve tecvîd ilimlerindeki ustalığıyla tanınırdı. Kardeşleri Mahmûd ve Abdulhamîd de Kur’ân hafızlarıydı. Küçük kardeşleri Abdussamed onlara katıldığında henüz 6 yaşındaydı.

 

On yaşından itibaren eğitimini Şeyh Muhammed Selîm'den alan Abdussamed on iki yaşına geldiğinde Kinâ’nın her yerinden adından bahsettiriyor olmuştu.

 

Şeyh ed-Dabbâ‘ın, Abdussamed’e Sesinin Kaydedilip Yayınlanması İçin Öncülük Etmesi

 

1951 yılının bitişiyle birlikte Şeyh ed-Dabbâ‘, Abdussamed’den sesinin yayınlanması için başvuruda bulunmasını ister. Fakat Abdussamed Mısır ve Mısırlılarla olan bağını göz önünde alarak bu konunun ertelenmesini ister. Çünkü sesin yayınlanması özel bir organizasyona ihtiyaç duyuyordu. Şeyh ed-Dabbâ‘, Abdussamed’in Hz. Zeyneb’in doğumu münasebetiyle okuduğu tilavetini çok beğenir ve ondan dolayı şaşkına döner. Böylece Abdussamed’in yayıncılıktaki itimadı tamamlanmış olur. Abdussamed’in yayıncılarla anlaşmasından birkaç ay sonra Hz. Zeyneb Mahallesi’nde oturan ailesiyle birlikte, bundan sonra devamlı Kâhire’de oturması gerekir.

 

Sesi için radyo alınması

 

Abdussamed’in de radyoya girmesiyle birlikte, radyo araçları almaya yönelik istek artar ve evlerin ve köylerin çoğunda radyo çoğalır. Bunun nedeni Abdussamed’in o güzel sesini dinlemektir. Köylerden herhangi birinde, bir kişide radyo varsa, bu kişi evlerinde iken onun sesini dinleyebilsinler.

 

İslam Dünyası ziyaretleri

 

1952 yılına gelindiğinde Abdussamed’in Kur’ân meydanlarındaki yolculuğu başlar. Özellikle Ramazan ayında dünyanın farklı farklı yerlerinden ona birçok davetler gelir. Ona gelen bazı davetler herhangi bir münasebet sebebiyle değildir bilakis sadece Abdussamed’in o devlete gelip, teşrîf etmesi içindir. Çünkü O, gittiği mekâna bir ferahlık ve mutluluk atmosferi getiriyordu. Öyle ki, Pakistan devlet başkanı onu Matar’a çağırır ve uçaktan iner inmez onu karşılar, onunla musâfahalaşır. Endonezya Devleti de onu çağırır. Ve oraya da gider. Endonezya’nın en büyük camilerinde Kur’ân okur. Gittiği her camide, caminin her bir yanı dolar ve insanlar caminin birkaç kilometre dışında sabaha kadar ayakları üzerinde Abdussamed’i dinlemek için dururlar.

 

100 Kişi Müslüman oldu

 

Abdüssamed, 1960 yılında Güney Afrika’ya gider ve bir ay kalır. Burada yüz kişiyi aşan bir grup kendisinin Kur’ân okuyuşundan etkilenir ve onun vesilesiyle İslâmiyet’i kabul eder. Abdüssamed, okuduğu Kur’ân’la başkalarının İslâmiyet’e girmesine vesile olan ender hafızlardan birisidir. Abdüssamed, dünyaca tanınan çok meşhur birisi olmasına rağmen tevazu sahibi, alçakgönüllü birisiydi. Çoğu zaman halkla iç içe bulunur, sıradan birisiymiş gibi yaşardı. Mısır’da büyük kari’lere devlet başkanlarından daha çok değer verildiği halde Abdüssamed’in bu hâli çokları tarafından hayretle karşılanırdı.

 

Amerika Ziyareti

 

Abdüssamed’in diğer oğlu Hişam Abdülbasıt Muhammed Abdüssamed, 1987 yılında babasıyla birlikte Amerika ziyaretlerini şöyle anlatıyor: 
“1987 yılında babamla birlikte ABD ziyaretinde bulundum. Orada bir İslâm merkezinin açılışı vardı. Bu münasebetle babam Kur’ân okudu. Orada gördüğüm tabloya, Kur’ân’a ve okuyucusuna karşı muhabbete belki Mısır’da rastlamadım. Açılıştan sonra bir buçuk ay orada kaldık. Her gün babama civar şehirlerden, Washington’dan, Chicago’dan, New Jersey’den ve çeşitli yerlerden Kur’ân okuması için dâvetler geliyor, babam da icabet ediyordu.”

 

Hastalık ve Vefatı

 

Abdüssamed, hayatının son yıllarında diyabet hastalığına yakalandı. İçme ve yemede büyük sıkıntı çekiyordu. Bu hastalıkla beraber kendisinde ciğer yetmezliği de vardı. Tedavi amacıyla gittiği Londra’da bir hafta kaldıktan sonra tekrar Mısır’a döndü.


Mısır’da hastalığı gittikçe şiddetlenerek 30 Kasım 1988 yılında Çarşamba günü vefat etti.

 


 

Abdussamed'in Türkiye ziyaretinde Sultanahmet Camii'nde okuduğu ezan. Çağrı filminde de bu ezan kullanılmıştır. Film biterken Hz. Bilal'in okuduğu ezan…

 

 


 

Abdussamed'den Duha ve İnşirah Sureleri okuyuşu… ( görüntülü)

 

 

Editör

Editör

Sitenin içerik güncelleme işini üstlenen kişileriz. Kültür sanata dair haberleriniz olursa bize ulaştırmaktan çekinmeyin lütfen... haber@yolhane.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir